Japonia – państwo wyspiarskie leżącena Pacyfiku; rozciąga się pomiędzy Morzem Ochockim a Tajwanem. Archipelag japoński składa się z ok. 3 000 wysp; największe z nich to: Honshu , Hokkaido , Kyushu i Shikoku . Z mniejszych wysp należy wymienić też Okinawę . Większość powierzchni Japonii stanowią góry. Najwyższe wzniesienie to Fuji . Japonia jest jednym z najludniejszych i najgęściej zaludnionych państw świata, a jej stolica - Tokio - to to największy na świecie okręg miejski (zamieszkany przez ponad 30 milionów ludzi).

Flaga Japonii przedstawia czerwoną tarczę słoneczną na białym tle. Proporcja flagi wynosi 2:3. Flaga przedstawia krąg słoneczny, stąd jej nazwa: "hi-no maru". Flaga w obecnej formie została oficjalnie przyjęta 26 sierpnia 1999 roku, chociaż w użyciu jest od ok. XII w. Od niedawna trwają także rozmowy na temat zastąpienia obecnej flagi banderą narodową.
Japonia nie posiada oficjalnego godła narodowego. Tam, gdzie umieszczenie godła uważa się za niezbędne, Japończycy posługują się herbem cesarskim - złocistą chryzantemą o szesnastu płatkach. Chryzantema, jako drugi po kwiecie wiśni, symbol Japonii, jest obecna w wielu elementach kulturowych tego kraju. Jako odwieczny symbol rodziny cesarskiej, od dawna zdobiła i zdobi wiele przedmiotów. Szesnastopłatkowa złota chryzantema, znajdująca się na cesarskiej fladze, stała się więc godłem całej Japonii. Możemy ją odnaleźć na współczesnych paszportach, do 1947 roku, podczas budowania ideologii zdobiła praktycznie każdy znaczek pocztowy. W okresie II wojny światowej jej wzorek zdobił każdy japoński karabin.

Po ataku na Pearl Harbor Amerykanie zostali włączeni do czynnego udziału w wojnie nazywanej II wojną światową. 7 grudnia 1941 roku na zawsze pozostanie w sercach i umysłach wielu ludzi, jako dzień hańby amerykańskiej marynarki. To właśine wtedy Japończycy zadali pierwszy cios flocie Pacyfiku. To wtedy też zaczęły się działania mające na celu zniszczenie przeciwnika, jakim dla Japonii były Stany Zjednoczone.

Wcześniej jednak Japończycy podpisali rozejm z Rosją, co uczynili na początku wojny. Potem przyszły pierwsze zdobycze - Wietnam, Kambodża i Laos. Dzień po ataku na Pearl Harbor Japończycy zajęli Bangkok,w tym samym dniu nacierając na Wyspy Filipińskie. 10 grudnia był czarnym dniem dla brytyjskiej marynarki - zatopione zostały Prince of Wales i Repulse. Amerykanie już wcześniej prowadzili na polu walk brytyjsko-japońskich małą wojnę, wspomagając transatlantyckich braci m.in. zamrożeniem japońskich aktywów w amerykańskich bankach. Po 7 grudnia rozpoczęły się regularne działania zbrojne. 25 grudnia Japończycy zajęli jeszcze Hongkong. Na początku roku Japonia zdobyła kolejne ziemie, tym razem ich łupem pada Manila - stolica Filipin. W przeciągu kilku następnych miesięcy zajęli też Borneo, Sumatrę i Singapur. 3 czerwca rozgorzała jedna z najsłynniejszych bitew II wojny światowej - bitwa o Midway. Bitwa została wygrana przez Amerykanów, a trwała do 5 czerwca. Japończycy ponieśli duże straty w bitwie lotniskowców i ich śimercionośnych ładunków. 7 sierpnia Amerykanie wylądowali na wyspie Guadalcanal.

Do pierwszego stycznia 1943 roku Japończycy ewakuowali się z wyspy, choć po ciężkich i zaciętych walkach. 17 kwietnia Amerykaine zadali kolejny cios Japończykom, zestrzliwując ich głównego dowódcę - Isoroku Yamamoto, w randze admirała. Został on podstępnie wytropiony, poprzez złamanie japońskich szyfrów i zestrzelony przez czekające na niego myśliwce. W 1944 roku Amerykanie zaczęli odnosić coraz bardziej znaczące zwycięstwa. Do 15 lutego przegnali Japończyków z Wysp Salomona, a wcześniej (31 stycznia) wylądowali na Wyspach Marshalla. 19 czerwca rozgorzała bitwa na Morzu Filipińskim. 9 lipca Amerykanie zdobyli Saipan, z którego 24 listopada przeprowadzili pierwszy nalot na Tokio - udział w nim wzięło około 100 bombowców typu B-29. Wcześniej w Zatoce Leyte rozegrała się największa bitwa w historii bitew morskich. Między 23, a 26 października Japończycy zostali rozgromieni, a w samych działaniach uczestniczyło ponad 2000 samolotów.

Gdy 25 grudnia Amerykanie wylądowali na wyspie Luzon, losy wojny na Pacyfiku wydawały się być przesądzone. Jednak upór i fanatyzm Japończyków skutecznie przedłużał te działania, doprowadzając do całkowitej zagłady wojska japońskiego. 19 lutego Amerykanie wylądowali na Iwo Jimie. Wraz z upadkiem tej bazy (26 marca 1945 roku) Japonia straciła system wczesnego ostrzegania przed nalotem na wyspy. Od 1 kwietnia trwała operacja inwazji na Okinawę, którą zakończyło dopiero zdobycie wyspy 22 czerwca, podczas bitwy zatopiony zostałsuperpancernik japoński - Yamato (7 kwietnia). Mimo fanatycznego oporu japońskich kamikaze, którzy tracąc własne życie niszczyli amerykańskie uzbrojenie, Amerykaine musieli wygrać tę wojnę. Przedłużające się działania zostały zakończone najpierw zrzuceniem bomby atomowej na Hiroshimę (6 sierpnia 1945), potem drugiej bomby, jeszcze silniejszej na Nagasaki (9 sierpnia), a wszystko poprzedzone zostało stałymi bombardowaniami miast japońskich. 15 sierpnia cesarz Hirohito ogłosił kapitulację, a 2 września 1945 roku podpisano ją oficjalnie na pokładzie pancernika Missouri. 8 sierpnia armię kwantuńską zaatakował rówineż Związek Radziecki, wywiązując się tym samym z zobowiązań sojuszniczych. Po ponad 2000 dni wojna została zaokończona.